ساختمان های پیچ و مهره ای

ساختمان های پیچ و مهره ای

ساختمان های پیچ و مهره ای

عنوان: ساختمان های پیچ و مهره ای

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 19

این تحقیق با موضوع ساختمان های پیچ و مهره ای بوده و به بیان ویژگی ها ، مزایا و معایب این نوع از ساختمان ها می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته های عمران - ساختمان و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

چکیده

كيفيت مناسب اتصالات در سازههاي فولادي عامل اصلي يكپارچگي سيستمهاي سازهاي بوده و تخريب بسياري ازساختمانهاي فولادي طبق گزارش زلزله هاي گذشته ناشي از مشكل جوشكاري اتصالات تعيين شده است. يك اتصال ضعيف ونامناسب مي تواند منجر به يك سري زوال هاي پي در پي و بنيادي در سازه فولادي گردد. با جوشكاري اتصالات حساس مثل جوش شياري نفوذي اتصال گيردار تير به ستون در محل كارخانه و نصب اسكلت فولادي صرفا با پيچ كردن قطعات از پيش ساخته شده ميتوان علاوه بر تسريع در اجراي پروژه، به ارتقاي كيفيت ساخت كمك شاياني نمود. در اين مقاله ضمن ارائه مزايا و معايب اتصالات پيچي، انواع پيچ ها از لحاظ نوع و مقاومت، عملكرد و كاربرد آنها به اختصار بيان گرديده و استفاده ازاتصال پيچي براي پيش سازي ساختمان هاي فولادي و بهبود كنترل كيفيت اجرايي توصيه مي شود.

مقدمه

امروزه استفاده از سازه های پیچ و مهره ای در صنعت به نحو چشمگیری افزایش یافته به طوری که این سازه ها در گذشته فقط شامل سوله های صنعتی و مجتمعهای پتروشیمی و سازه های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز می شد . هم اکنون کاربرد این سازه ها در ساختمانهای مسکونی ، اداری و تجاری که در شهرها نیز ساخته می شود با رشد چشمگیری روبرو بوده است .  از مهمترین دلایل  استفاده از سازه های پیچ و مهره ای در کشور های صنعتی عدم نیاز به جوشکاری زمان نصب سازه و در موقعیتهای سخت همچنین سرعت بیشتر اجرا در محل نصب نسبت به سازه های جوشی میباشد . همچنین  اسکلتهایی که در محوطه پروژه های ساختمانی تولید می شوند بخاطر محدودیت در تامین برق مکفی و بکار گیری دستگاه های جوش مدرن ( با نرخ نفوذ بالا و استاندارد ) ، عدم وجود ابزار صنعتی سنگین ، تیم های مجرب ، رنگ آمیزی و زنگ زدایی صحیح  و … نه تنها فاقد کیفیت هستند بلکه کاملاً دست و پاگیر و دارای پروسه ای زمان بر هستند که بلاشک منجر به ایجاد ترافیک در معا بر و تزاحم همسایگان می شود .

روش سنتی ساخت اسکلت در محل از لحاظ اتصال و برپایی نیز علاوه بر موارد ذکر شده هزینه  بالایی از بابت جرثقیل دارد . با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما و حوادث ناگواری که در سالهای گذشته خصوصاً در بم صورت گرفت رویکرد و نگرشی جدید به تولید صنعتی و استاندارد اسکلتهای ساختمانی پدید آمده است ، زیرا این نوع ساختمانها با طراحی خاص و اجرا بصورت صنعتی و مدرن ، مقاومت قابل ملاحظه ای در مقایسه با اسکلتهای سنتی دارند . نکته دیگر ، اقتصادی و پایین تر بودن هزینه تولید و نصب نسبت به روش سنتی معمول به صورت کلی  است که در مواقع کمبود عرضه و افزایش قیمت تیرآهن درصدی قابل توجه میگردد . با توجه به گستره طراحی در تیر ورقها و سازه های پیش ساخته ، محاسبات فضا سازی و بارگذاری نیز با آزادی عمل بالایی صورت می گیرد

اتصالات در كليه سازه ها ازجمله سازه هاي فولادي يكي از اجزاي اساسي سازه بوده و عامل اصلي يكپارچگي سيستم هاي سازه اي مي باشند. يك اتصال ضعيف و نامناسب مي تواند منجر به يك سري زوال هاي پي در پي و بنيادي در سازه فولادي گردد. از آنجا كه زوال اعضاي سازه اي خيلي كم اتفاق مي افتد، بسياري از زوال هاي سازه اي ناشي از طراحي ضعيف اتصالات و يا ضعف در جزئيات اجرائي مي باشد. در طراحي و اجراي اتصالات ساختمانهاي فولادي بايد توجه ويژه اي بشود كه حتي در ساختمانهاي در حال احداث نيز مشكلات متعددي ديده مي شود كه به هنگام زلزله شكست جوش و گسيختگي اتصال ساده و يا گيردار تير به ستون ساختمانهاي فولادي زياد تجربه شده است.

امروزه اجزاي سازه اي فولادي توسط جوش يا پيچ و يا تركيبي از اين دو به يكديگر متصل مي گردند. تا چند دهه قبل اتصالات توسط جوش و يا پرچ انجام مي شد. براي نخستين بار در سال " 1947 كميته تحقيقاتي اتصالات پيچي وپرچي " آمريكا تشكيل شد. اين كميته اولين دستورالعمل خود را در سال 1951 انتشار داد. در اين دستورالعمل ضوابط جايگزين نمودن پيچهاي پر مقاومت به جاي پرچ ارائه گرديد. از آن تاريخ به بعد استفاده از پيچ به خصوص پيچ هاي با مقاومت زياد بسيار رايج و مرسوم شد به طوريكه امروزه در سازه هاي فولادي ديگر از پرچ استفاده نمي شود.

فهرست مطالب

چکیده
مقدمه
جوش پرچ
مزايا و معايب اتصالات پيچي
جلوگيري از خوردگي
انواع پيچ ها
پيش تنيدگي پيچ هاي پرمقاومت
انواع اتصالات


دسته:

ساختمان های پیچ و مهره ای

خرید آنلاین